Crkva i Vizantija u ikonoboračkoj krizi
Živko J.Ilić
Koristeći istorijske izvore i analizirajući postojeću literaturu koja se bavi kako istorijskim periodom ikonoborstva, tako i odnosom između duhovne i svetovne vlasti, pisac se u svojoj knjizi bavi analizom uticaja svetovnih i duhovnih vlasti na razvoj problema ikonoborstva, kao i analizom uticaja samog problema ikonoborstva na dalji razvoj odnosa između duhovne i svetovne vlasti u vizantijskom carstvu. Potp
uno u skladu sa svim naučnim principima, pisac pristupa analizi odnosa između svetovnih i duhovnih vlasti u periodu koji jeste poznat, ali tek je zahvaljujući ovoj studiji i saznat, kao period najdublje krize u odnosima između svetovne i duhovne vlasti u istoriji Vizantijskog carstva. Pored centralne teme, odnosa između duhovne i svetovne vlasti, otac Živko je u okviru istorijske analize ikonoborstva u potpunosti predstavio i osnovne elemente teologije ikone i pravoslavnog učenja o ikonopoštovanju. Iako bi ova knjiga i bez tog elementa predstavljala veliki poduhvat na polju razumjevanja odnosa između duhovne i svetovne vlasti, time joj je, bez sumnje, obezbjeđeno mjesto među najozbiljnijim istorijsko–bogoslovskim naučnim studijama o odnosu između duhovne i svetovne vlasti u našoj pomjesnoj Crkvi.
Knjiga Crkva i Vizantija u ikonoboračkoj krizi nastala je zahvaljujući višegodišnjem pregalaštvu jednog izuzetnog pastira Crkve Hristove, koje je samo krunisano odbranom doktorske disertacije na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu Univerziteta u Beogradu 2018. godine. Ova knjiga jeste konačni proizvod upravo te doktorske disertacije i samim tim o njenoj naučnoj vrijednosti što se tiče istorije Vizantije dodatno govori i sastav Komisije pred kojom je odbranjena (episkop prof. dr Atanasije Jevtić, prof. dr Radivoj Radić i protojerej-stavrofor prof. dr Radomir Popović – mentor).
Međutim, nemoguće je u samoj knjizi ne uočiti višeslojnost znanja koju projavljuje njen autor, a koja je proizvod kako potpuno zaokruženog obrazovnog ciklusa kroz koji je prošao u krilu naše pomjesne Crkve, tako i dugogodišnjeg pastirskog i katihetskog služenja u njoj. Ta višeslojnost znanja u ovoj knjizi evidentna je ne samo na polju istorije, već i na polju novozavjetne egzegeze, hrišćanske književnosti, dogmatskog bogoslovlja i kanonskog prava.
Nadamo se da će upravo iz tog razloga kako sama knjiga, tako i njen autor u našoj naučnoj, ali i široj javnosti ubuduće biti konsultovan kao istinski poznavalac odnosa između duhovne i svetovne vlasti, gdje ga ova knjiga nesumnjivo svrstava.
protojerej dr Boris Milinković
Podaci
- Broj strana
- 308
- Pismo
- Ćirilica
- Povez
- Tvrd
- Godina izdanja
- 2020
- Izdavač
- Filip Višnjić